top of page

Uzaya Fırlatılan Mesajlar : Voyager Plakları

Ecem Nil Günaydın

Dünyadan Kozmosa Uzanan Bir Yolculuk...

44 yıl önce güneş sisteminin dış gezegenleri daha yakından incelemek için fırlatılan insansız uzay aracı bugün dünyadan 23 milyar kilometre uzaklıkta ve hala yolculuğuna devam etmekte.

Altın plak, Voyager 1 fırlatılmadan önce Carl Sagan adlı bir astronomun başkanlığında kurulmuş olan bir kurul tarafından düzenlendi. Plağın içerisinde kültürel sesler, canlı türlerinin çeşitliliğini gösteren canlı sesleri ve farklı dillerden selamlamalar koyuldu. Plak, çok daha uzun süre dayanabilmesi adına bakırdan üretildi ve altın ile kaplandı. Plağın arka kısmında ise bu plağın nasıl dinlenebileceğini gösteren birkaç basit işaretli anlatım kılavuzu bulunuyor. Gelecekteki insanların bulmasını umut ettiğimiz bu mesajlar şu anki hayatımızı kanıtlar nitelikte.


Voyager uzay araçları ile uzaylılara mesaj olarak gönderilen Altın Plağın görüntüsü.

Dünyadaki Yaşamın Bir Minyatürü!

Farklı dillerden 55 adet kayıt bulunan bu plaklar sayesinde insanlığımızın kısa bir tarihi başka gezegenlere iletildi. Voyager 1, altın plak dışında bu plağın çok etkili olamayacağı düşünüldüğü için 116 adet fotoğraf ve çizim de barındırıyor. İnsan çizimleri, DNA, anatomimiz, günlük yaşantımız, yemek türlerimiz, teknolojimiz gibi pek çok bilginin bulunduğu bu çizimler sayesinde Dünya'da bulunan ünlü yerlerin fotoğraflarıyla birlikte altın plağın yanında kendilerine yer buldular.

Uzaya gönderilen 116 fotoğraftan biri

Çeşitli kültürlerden, hayvanlardan, insan portrelerinden ve günlük yaşamdan görseller altın plağın içerisinde mevcut. Fotoğrafların çoğuna zaman, boyut ya da kütle ölçekleri de eklenmiş. Konması planlanan çıplak kadın ve erkek fotoğraflarına NASA’nın izin vermemesi sebebiyle sadece bir çiftin silüeti eklenmiştir. Bunun yanı sıra birçok müzikte plağın içerisine yüklenmiştir. İçlerinde tanıdığımız Mozart , Beethoven gibi birçok sanatçının eserleri de bulunmakta.


İnsan DNA’sını gösteren bir görsel

Tarafsız Bir Mesaj...

Kimin ya da kimlerin eline ulaşacağını bilmeden uzaya fırlattığımız bu mesajların içerisinde ne bir savaş ne bir dine ve ideolojiye ait hiçbir görsel ya da ses kaydı yerleştirilmemiştir. Plağın hazırlanmasındaki asıl amaç kozmosun vatandaşları olmak istememizdi. Oradaki yaşamı selamlamak , insanlığımıza dair bir mesaj iletmekti. Evrendeki en yalnız dünyalılar bu iki uzay sonrası dile kolay 44 yıldır kozmik okyanusta yolculuğuna devam ediyor.

Plağın nasıl bir medeniyete ulaşacağı henüz bilinmez fakat ben hala neden plağın yanında bir de gramofon gönderilmediğini merak ediyorum...

272 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page