top of page

Starlink Uydularını Boyuyor!

Ecem Nil Günaydın

İlk yazımdan belki hatırlayanlarınız olur; Starlink uyduları…

Kafamızı yukarı kaldırdığımızda ağzımızı kulaklarımıza getiren uzaylı yanılsamaları artık yok olacak gibi duruyor çünkü Starlink geçtiğimiz günlerde uydularının çıplak gözle görülemeyeceğine dair bir teknoloji geliştireceğini duyurdu. Hadi hayırlısı diyerek devam edelim.


SpaceX bildiğiniz üzere dünya geneline fiber hızlı internet sunmayı hedefleyen bir proje. Hemen hemen her gün de birçok haber başlığına konuk oluyor. Bunun sebebi ise uydularının aynı bir zincir gibi gökyüzünde peşi sıra birbirini takip etmesi ve tabii ki yeryüzünden de çıplak gözle görülebilmesi. Şu an da kafamızı kaldırdığımızda 2.500’ ü aşkın Starlink uydusundan birini gökyüzünden görmek mümkün. Bu şeffaflık ilk günden beri tartışma konusuydu. Kimi meraklıları heyecanlandırırken kimilerinin de hoşuna gitmeyen bir görüntü olmuştu. Şimdi Starlink uydularını görmek istemeyen antileri sevindirecek bir haber geldi. KOnu sadece estetik durum değil daha ciddi konu ise uydularının mevcut durumunun astrofizikçilerinin işlerini yapmasına engel olması.

Starlink uyduları, şeffaflığına bir son veriyor; SpaceX, Starlink 2.0 uydularının gökyüzünde artık çıplak gözle görülememesini sağlayacak yeni teknolojisini duyurdu. Starlink uyduları özellikle gün batımından birkaç saat sonra net bir şekilde görülebildiğini söyleyen şirket, uydulara ekleyeceği yeni özellik sayesinde gökyüzündeki şeffaflığının gideceğini açıkladı. Bu da Starlink’i görmek istemeyen kişileri bir hayli sevindirdi. Daha bunun için birkaç yöntem düşünen ama pek de yararlı olmayacağını anlayan şirket bu sefer yansıtıcı film kullanmayı planlıyor. Güneş ışığının çoğunluğunu dağıtacak olan bu yöntem sayesinde uydular dünyaya daha az yansıyacak.

Yansımayı azaltmak için uydularda koyu renkteki maddelerin kullanılacağı söylendi;

SpaceX ayrıca, alacakaranlık diliminde Starlink uydularının konumunu daha az yansıtma yapmaları için değiştireceğini ve bunun için %25 fazladan güç kullanılacağını açıkladı.

Yeniden revize edilmeye hazırlanan uydularda daha koyu maddelerin kullanılacağı söyleniyor. Uyduların boyasında da yine daha koyu renkler tercih edilecek. SpaceX ayrıca, alacakaranlık diliminde Starlink uydularının konumunu daha az yansıtma yapmaları için değiştireceğini ve bunun için %25 fazladan güç kullanılacağını açıkladı.

SpaceX yeni uydularında yansımayı azaltmaya yönelik birtakım çalışmalar yapmaya başlasa da bu konu üzerinde daha fazla yoğunlaşması gerekiyor gibi . Belki içlerinizde bilenleriniz vardır, uydudan internet sunan tek firma SpaceX değil. Aynı amaç doğrultusunda binlerce uydu göndermeyi hedefleyen farklı rakip firmalar da var ve her geçen gün sayısı artıyor. Amazon da bu rakip firmalardan biri. Project Kuiper adını verdiği projesinde kendi uydularını uzaya fırlatmayı bile hedefliyor.


Öte yandan SpaceX, geliştirdiği bu yansıma engelleme teknolojisini diğer rakip firmalara satacağını söylüyor. Tabii bu rakiplerden hangisi olacağı henüz belli değil. Aynı zamanda bu kulaktan kulağa söylenen yeni teknolojinin ne denli işe yaradığını da önümüzdeki günlerde göreceğiz gibi duruyor. Yani diyeceğimiz o ki ilerleyen dönemlerde bir uzaylı yanılsaması göremezseniz üzülmeyin…
195 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page