top of page

TikTok & Dijital Pazarlama

Eylül 2017’de Çinli ByteDance şirketi tarafından piyasaya sürülen video odaklı sosyal medya platformu TikTok, tam da dijital dünyaya daha fazla gömülmemiz mümkün değildir herhalde derken hayatlarımızın pandemiyle değiştiği 2020 yılında, Facebook Messenger’ı geride bırakarak dünyada en çok indirilen uygulama oldu. Zaman zaman karanlık Vine günlerini hatırlatsa da, kimi zaman Z kuşağına dair ümitleri söndürür gibi olsa da, beş yaşındaki TikTok bugün dünya üzerinde 150’den fazla ülkede, 75 dilde, aylık 1 milyarı aşan aktif kullanıcı tarafından kullanılıyor ve içerik üreticileri devlet büyüklerinden bilim insanlarına, ünlü şeflerden Hollywood yıldızlarına uzanan oldukça renkli bir kitleyi oluşturuyor.

Peki bunun ekmeğini dijitalden çıkaranlar için anlamı ne? Yazının geri kalanında, dijital pazarlamada gördüğümüz ilham verici TikTok uygulamalarını sizlerle paylaşacağız…

Bazı Sayılar

TikTok’un global kitlesinin önemli bir kısmını Z kuşağı oluşturuyor. ABD’deki kullanıcı verilerine göre TikTok kullanıcılarının %60’ı 16 – 24 yaşları arasında. Platformun etkileşim oranı da oldukça yüksek: Geçtiğimiz yıl The Verge’de de paylaşılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 4 – 15 yaş arası çocuklar TikTok’da günde ortalama 85 dakika geçiriyorlar. TikTok’un bu yılın başlarında kendi söylediğine göre de ortalama bir kullanıcısı uygulamayı günde 89 dakika kullanıyor. Upfluence verileri ise TikTok’ta influencerların etkileşim oranının YouTube ve Instagram’dan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ülkemizde ise -geçen yılın sonunda RTÜK’ten açıklanan verilere göre- platformun kullanıcı sayısı 32 milyonu geçiyor.

Ana fikir: TikTok’un kullanıcıları genç, ve sayıları fazla.

Genç Kitle + Yüksek Etkileşim = Büyüyen E-Ticaret Fırsatları…

Durum yukarıdaki şekilde olunca, pek çok marka da haklı olarak platformu genç nesil ile iletişim kurmanın yeni ve etkili bir yolu olarak görmeye başladı. TikTok da boş durmayıp geçtiğimiz senenin sonunda e-ticaret platformu Shopify ile çok konuşulan bir ortaklığa imza attı, ve bu sayede Shopify’daki 1 milyonu aşkın mağaza sahibini genç kitlesi ile buluşturmanın ve uygulama-içi-alışveriş gibi formatların önünü açmış oldu. Hatta birkaç ay önce bu ortaklık daha da genişletildi ve Shopify satıcılarının yakında TikTok profillerine bir alışveriş sekmesi ekleyebilecekleri belirtildi. ABD, İngiltere ve Kanada’daki satıcılar tarafından kullanılabilir olan bu özellik, tabii ki zamanla daha fazla markette de açılacak- bu da platformdaki e-ticaret fırsatlarının nasıl git gide daha da büyüdüğünü ve büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

Bu tip gelişmeler bir yana, TikTok gibi bir platformda tabii ki yaratıcılık ve doğru yerde, doğru zamanda doğru infuencer’lar ile iş birliği yapmak aşağıda da örneklendirdiğimiz gibi birbirinden tatlı ve kârlı işlerin önünü açabiliyor. İşte TikTok’un sahip olduğu etkileşim potansiyelini doğru şekilde kullanan markalardan birkaç örnek…

Elf Cosmetics – Eyes, Lips, Face ve Dans


5 milyona yaklaşan tekil kullanıcı videosu ile, Elf Cosmetics’in Eyes, Lips, Face Challenge kampanyasının TikTok’ta yapılmış en başarılı işlerden biri olduğu söylenebilir. ‘Eyes, Lips, Face’ isminde, TikTok için özel olarak bestelenen orijinal bir şarkıyı içeren bir hashtag challenge olan kampanya; Ellen DeGeneres, Kevin Hart, Reese Witherspoon gibi ünlülerin doğal katılımıyla fenomen oldu, hatta kullanılan şarkı Spotify & iTunes gibi platformlarda hit olurken, club’larda DJ’ler tarafından çalınmaya başladı.

Uffizi Gallery – Caravaggio da Komik Olabilir


Pandemi ile birlikte pek çok müze ve sanat galerisi, kullanıcılara kapsamlı dijital müze deneyimleri sunmaya başladı. Bazıları da işi bir adım öteye götürüp sosyal medya trendlerini gerektiği yerde, gereken şekilde yakaladı. İtalyan Uffizi Galerisi bunların güzel bir örneği…

Galeri, klasik tabloları meme’lere çevirdiği videolar ile hem gündemi yakaladı, hem de geniş bir kitleye adını belki de başka türlü yapamayacağı kadar eğlenceli bir şekilde duyurmuş oldu.

Converse – Yaratıcı İnsanlara Çağrı


Hashtag challenge’lar aracılığı ile platformda kullanıcılara ulaşan bir diğer marka da Converse… Marka, geçtiğimiz yıl, içerik üreticilerinden bir çift spor ayakkabıyı modifiye ederek #ConverseAllStar hashtag’iyle paylaşmalarını istedi. Hashtag, 24 milyonu aşkın izlenmeye ulaştı.

Gymshark – 66 Günde Değişen Hayatlar

Gymshark, 2019 yılında hayata geçirdiği 66 Days Challenge’da, TikTok’ta Instagram’dan daha fazla takipçiye sahip olan 6 fitness ve dans influencer’ıyla anlaştı, ve “Hayatınızı değiştirmeniz için 66 günün yeterli olduğuna inanıyoruz!” mesajıyla TikTok’un kullanıcı kitlesine uyumlu bir kampanya başlatmış oldu. Bu kampanyada, takipçilerden 66 günlük bu yolculuğu “öncesi” ve “sonrası” videoları ile belgelemeleri istendi.

Son Söz

TikTok videoları çekerken acayip eğleniyorum; ürünlerimi kullanan takipçilerimin post’larını paylaşmayı da çok seviyorum! Bu yüzden, Kylie Cosmetics TikTok’ta direkt alışveriş yapılabilen ilk markalardan olduğu için çok heyecanlıyım!

-Kylie Jenner


23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page