top of page

İçerik Tohumlama

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2021

Ecem Nil Günaydın


Content Seeding’i daha önce duydunuz mu?

Sosyal medyada hemen hemen her gün yeni bir ürün ile tanışıyor ve ediniyoruz. Bu ürünleri kimi zaman instagram feed üzerinden kimi zamanda influencer üzerinden tanışıyoruz. Content Seeding dediğimiz terim ise etkileyici pazarlamanın ta kendisi.


Bu kavram genellikle influencerları akıllara getirerek yüksek maliyetli operasyon aşamalarıyla bağdaştırılmaktadır. Content seeding, markaların oluşturduğu içerikleri kendi hedef kitlelerinin görebileceği ve içerikle en hızlı ve etkili biçimde etkileşime geçebileceği platformlarda görüntülenmesini ve artırmalarını sağlamakta. Influencerlar, geniş hedef kitlelere erişim sağlayabildikleri için kullanılan öncelikli kaynaklardan biri haline gelmiştir. Müşteriler, influencerlar sayesinde markaların ürünlerini daha hızlı ve etkili bir biçimde tanır.


Content seeding etkileşimlerini kolaylaştırmanın tek yolu influencerlar değildir. İçerik tohumlama konusunda profesyonel bir ajansla iletişime geçebilir, bir blog yazısı veya e-posta aracılığıyla influencerlara bir ortaklık için de ulaşabilirsiniz.

Aman Dikkat!

Çalışacağınız influencerların ve ajansların hedef kitlesini analiz ederek etkileşim alabileceğiniz influencerlar ve ajanslar ile çalışmanız gerekmektedir. Takipçi satın alımı yaparak çok fazla sayıda takipçi edinmiş sözde influencerların size yararı olmayacağı kesin. Bu sebeple sosyal medya araçlarıyla takipçi kitlesinin sahte olma oranı kontrol edilmelidir.Bütçenin getireceği etkileşim oranlarını hesaplamak önemlidir ve KPI belirlemesi yaparak ilerlemek sistematik bir ilerleme yapmanızı sağlar. Eğer Facebook Business Manager üzerinden yeterli sayıda lead elde ediyorsanız content seeding riskine girmemek daha karlı olabilir. Bununla birlikte eğer web siteleri üzerinden içerik tohumlama çalışması yürütüyorsanız özellikle forum sayfalarındaki moderasyonlar nedeniyle engellemelerle karşı karşıya kalması olasıdır .Bu durum içinde önceden önlem almak şart.

Bu sayede...

Günümüzün trendlerine bakıldığında hedef kitleye uygun olarak üretilen içerik paylaşımlarınız daha fazla potansiyel müşteri tarafından görüntülenecektir. Bu sayede marka bilinirliğiniz geniş oranda etkilenerek yükselişe geçecektir. Dijital dünyada yer alan forum sayfaları, bloglar ve influencerlar içerik tohumlama çalışmaları için önemlidir.149 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page