top of page

Dijital Minimalizm

Ecem Nil Günaydın


Az aslında çok mudur?

Minimalizm sanat ile ortaya çıkmış bir terim. İlk kez İngiliz felsefeci Richard Wollheim’in Arts Magazine’de yayımladığı makale ile günyüzüne çıkıyor. Minimalizm akımı , sanatta içerik açısından ortaya atılan fikirlerin aşırı yalınlığını savunuyor. Sadeliği ve objektifliği öne çıkaran bir akım olmakla beraber sanata yeni bir bakış açısı kazandıran bir akım olarak biliniyor.

Minimalizmin bir özelliği de, ekspresyonist olmamasıdır . Sanatçı eserine kendi duygularını dâhil etmez. Minimalist bir sanat eserinin önünde durduğunuzda büyük fikirler, karmaşık objeler veya toplumsal gündeme ilişkin şeyler göremezsiniz. Minimalist resimler , renk ve geometri ile ilgilidir.


Dijital minimalizmin kurucusu: Cal Newport

Cal Newport’a göre, dijital minimalistler teknolojik yenilikleri birer dikkat çekme-dağıtma kaynağı olmaktan çıkarıp, hayatı destekleyecek araçlar haline getirir.


Şirketler insan davranışlarını nasıl bağımlılık yaratacak şekle getiriyor?

Bir insanın günde yaklaşık olarak 3 saat 15 dakika telefonuna bakması için bu cihazların kullanıcılar açısından ilgi çekici hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için ise belli başlı iki yöntemden söz ediliyor: Aralıklı olumlu pekiştirme ve toplumsal onay dürtüsü. Aralıklı olumlu pekiştirmede, ne zaman verileceği öngörülemeyen ödüllerin belli bir düzen için verilen ödüllere oranla daha cezbedici olduğu düşünülmekte. Çünkü öngörülmeme durumu, beyinde arzu hissini düzenleyen dopaminin daha fazla salınmasına sebep olmakta. Sosyal ağdaki paylaşımların beğeni alıp almayacağını beklemek bu davranışı yeniden açığa çıkarıyor. Toplumsal onay dürtüsünde ise başkalarının hakkımızda ne düşündüğü öne çıkıyor. Instagram’da son paylaşılan gönderinin birçok beğeni alması ile içinde bulunduğunuz topluluğun onayını almış hissedersiniz. Cal Newport’a göre, teknoloji şirketleri bugün insanların onay arzusunu üzerlerinde toplamakta uzman hale dönüştü.Bu teknolojiler bağımlılık davranışlarını tetikleyecek şekilde tasarlanıyor. Bu bağlamda saplantılı kullanıma yol açan şey birtakım kişilik bozuklukları değil kurulan bu fevkalade kârlı iş modelleridir.


Dijital Minimalizm İçin Aşamalar!

1. Telefon ya da bilgisayarlardaki uzun süre açık kalan sekmelerin kapatılması.

2. Sosyal Medyada kaydedilen gönderilerin aza indirgenmesi.

3. Belge kaydetme seçeneğinin telefonlardan kapatılması.

4. Telefondaki uygulamaların elenmesi.

5. Gereksiz e-posta ve fotoğrafların silinmesi.


Dinlerken Bilinçlen
499 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page