top of page

Büyük Veri ve Getirdikleri

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2021

Ecem Nil Günaydın


Nerede bu veriler?

İnternet ve dijital dünyanın gelişmesi ile beraber hemen hemen her gün çeşitli kavramlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan biri de “Big Data” dediğimiz kümülatif veri birikimi.

Dijital dünya içerisinde yaptığımız her davranış birer veriyi oluşturur. Yaptığımız her davranış, ürettiğimiz her bilgi, her veri “big data” olduğunu artık söyleyebiliriz. Bunun işe yarar kısımlarını bulmak, veriyi saklamak, korumak, erişebilmek, nasıl işleneceğine karar vermek ya da sonuçlarını yorumlamak ise, ele almamız gereken asıl meseledir.

Bulutta toplanan kişiliklerimiz...

Big data analizleri genellikle, dijital ve sosyal medyada, seslenmek istediğimiz hedef kitlelere reklam gösterimi için avantaj sağlar. Şirketler-kurumlar ürünlerini, 18-25 yaş arası gençlere göstermek istiyorsa, sadece onlara gösterebilir , hedef kitleyle bu sayede direkt iletişim haline geçebilir. Sosyal medya üzerinden, belirli bir mesleğe ya da kurumlara yönelik reklamlar verilebilir bu sayede daha fazla hedef kitleye ulaşılabilir hale gelmiştir.

Günümüz internet çağında, sosyal medyanın birçok kişi tarafından kullanılması günlük hayatımızda aldığımız hizmetleri, internet üzerinden bulunan uygulama yazılımları sayesinde daha hızlı ve kolay erişebiliyor olmamız sebebiyle yaygın kullanım, özellikle hizmet alanında gerçekleşen satışlarda müşteri memnuniyetini sağlamak için kullanılmaya başlandı. Ve bu sayede kullanıcıların hemen hemen her türlü bilgisini alınıp depolanmasına neden oldu. Bulutta toplanan bu verilerin büyüklüğünün sürekli artması Big Data kullanım gerekliliğini sağladı.

Big Data kullanım alanları:

  • Firmaların müşterileri, malzeme tedarikçileri, şirket içerisindeki her türlü işlem ve ürünleri ile ilgili trilyonlarca veri toplamakta ve anlamlı data üretilmekte.

  • Sosyal medya paylaşımları sayesinde her gün milyarlarca veri elde edilmektedir.

  • Günümüz normal bir tüketicinin günlük hayatında internette yaptığı haberleşme, arama ya da satın alma hareketlerinin yarattığı verilerin tümü bulutta toplanmaktadır.

  • Twitter’ da günlük işlenen veri boyutu ise : 7 terabyte’a yaklaşmakta ve günden güne artmaktadır.

  • Arama motorları sayesinde milyonlarca sayfa arasında en doğru ve de en hızlı veriye erişebilmemiz için arka plandaki büyük veriler ve bunların anlamlı hale getirilmeleri bulunmaktadır.

Büyük veri ile ilgili yapılan çalışmaların mutlak hedefi, şimdiye kadar kayıt altına alamadığımız verileri tekrar kullanarak, online satın alma ile müşteri memnuniyetini arttırarak şirketlere değer ve tabii ki para kazandırmaktır.

Veri odaklı online pazarlamanın ülkemiz için yeni bir yaklaşım olmasına karşın, Blog | Netvent gibi online eğitim şirketleri bizlere big data üzerinden etkin pazarlama stratejileri geliştirmemizi sağlayacak hizmetler sunuyor.


140 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page