top of page

Zamanın Ötesinde Bir Proje: Starlink! Çanak İçin Sıraya!

Ecem Nil GÜNAYDIN


SpaceX tarafından hayata geçirilen ve saniyelere meydan okuyan bir uydu takımyıldızı.

2015 yılından itibaren kulak dolgunluğu kazandığımız bu proje sayesinde internet erişimi hepimiz için daha hızlı ve az maliyetli olma imkanına erişebilecek.

Peki gözümüze bu kadar uzak görünen bu uydu trenini evlerimizin pencere ve balkonlarından görmek mümkün mü?

SpaceX bunun da mümkün olabileceğini bizlere gösteren bir site inşa etmiş. Bizlere de bu siteden dilediğince yararlanmak düşüyor. Bu site sayesinde bulunduğumuz konumda bize en yakın Starlink uydusunun saat kaçta, hangi yönde ve kaç dakika görebileceğimizi gösteren yönergeler bulunmakta.

Bir diğer alternatif sitemiz ise uzay meraklılarını çok sevindirecek özellikleri barındırmakta. Çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duymadan Dünya’nın etrafında dönen uyduları gözlemlemelerine olanak sağlıyor. Hem de hiçbir kar amacı gütmeden.


ERKEN KAYIT ŞART!

Türkiyede’ki Starlink ön kayıtları geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Bu kayıt süresinin nasıl ilerlediğine gelin birlikte bakalım.

1. https://www.starlink.com/ internet sitesine gidelim.

2. Karşımıza çıkan forma e-posta adresimizi yazalım.

3. Formun ikinci satırındaki "Service Address" bölümünde konumumuzu seçelim.

4. Bilgilerimizden emin olduktan hemen sonra "Order Now" seçeneğine basalım.

5. Açılan sayfada yer alan "Service Information (Hizmet Bilgisi)" formuna adınızı, soyadınızı ve telefon numaramızı yazalım.

6. Aynı sayfada içerisinde yer alan "Billing Information (Ödeme Bilgisi)" formuna depozito ödemesini yapacağımız kredi kartı bilgilerimizi girelim.

7. "Place Deposit" seçeneğine basarak 99 dolarlık (günümüz kuruyla yaklaşık 830 TL) ücreti ödedikten sonra başvuru aşamamızı başarıyla tamamlamış olacağız.

Henüz ülkemizde hizmet vermediğini üzülerek dile getirirken, yukarıdaki adımları takip edip başvuru yaptıktan sonra ön kaydımızın başarı ile oluşturulduğunu, bu sayede ise hizmet verilmeye başlandığı andan itibaren erişebileceğimiz çok hızlı bir internet deneyimimizin olacağını söyleyebiliriz. Aksi takdirde ise yapılan ödemeler geri iade edilecektir.


Her ay uzaya fırlatılan bu apartmanların meyvesini yemenin hayalini kuruyoruz. Bu devirde herkesin bir çanağı olmalı...

621 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page