top of page

Elveda Green Screen Hoş Geldin Unreal Engine

Ecem Nil Günaydın


Reklam filmlerinde yeni bir soluk: Unreal Engine!

Unreal Engine, Epic Games tarafından en başta oyun geliştirmek için tasarlanan bir oyun motoru olarak karşımıza çıkmıştı. Bu durum oyun severlerin epeyce hoşuna gitmişti. Yeni güncellemesi ile beraber bünyesine öyle özellikler getirmiş olacak ki artık oyun sektörünün dışında kullanımı da mümkün görünüyor.


Yeni sürümü olan Unreal Engine 5 ile göz alıcı sahnelerin geliştirilebildiğini artık görebiliriz. Fakat bu sahnelerin reklam sektöründe bir örneğini henüz görememiştik. Şimdiyse YouTube ve çeşitli moda çekimlerinden kulak aşinası olduğumuz Koray Birand, çektiği yeni reklam filminde Unreal Engine ile neler yapılabileceğini bizlere de göstermiş oldu.


Reklam filminde Unreal Engine üzerinde oluşturdukları sahnelerle 8 metre boyunda ve 4 metre ebatlarında olan bir LED panele aktarım sağlandı. LED panel, devasa boyutlarına karşın yalnızca 2.048 x 1.024 çözünürlüğündeydi. Bu çözünürlüğün çekim için yeterli olduğunu söyleyen Koray Birand, mankenle arasında 3 metre mesafe bulunduğundan yüksek çözünürlüklere gerek kalmadığını da sözlerine eklemişti.

Unreal Engine üzerinde tasarladığı sahneleri aktaran Koray Birand, filmde kamera hareketlerinin oyun motoruna yansıması için iPhone'dan yararlandı. Zaten sizde biliyorsunuz ki artık son model Iphone’lar ile reklam filmleri hatta ve hatta kısa film çekmek bile mümkün. Neredeyse setimizi cebimizde taşır olduk. Tabii bu yönetmenler için bir nimet. Konumuza dönecek olursak iPhone'u, mekanın içinde bulunan bir öznenin gözleri olarak düşünebilirsiniz. Bu birleşimlerle ortaya çıkan eserse yukarıdaki şekilde.


Bu tarz örnekleri artık sık sık göreceğiz gibi duruyor. Sanal gerçeklikten tutun da Unreal Engine gibi pek çok şey farklı meslek dallarına meyve vermeye başladı bile. Reklam sektörü bunun en büyük örneği diyebiliriz. Bu çağın meyvelerini yemekte tabii ki bizlere düşüyor.

Reklam sektöründe böyle hayat kurtarıcı bir örnekten sonra Unreal Engine örneğini daha fazla görmemiz artık şart oldu. En azından yaşadığı deneyiminden oldukça memnun kaldığını dile getiren ve bir dahaki reklam filmlerinde eksiklerini revize ederek daha iyi işler ortaya koymak isteyen Koray Birand için bunları söyleyebiliriz...

Hala deneyimlemeyen sektördeki kardeşlerimize bizden naçizane bir tavsiye olsun...

244 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page