top of page

Yukarı Bakmak İçin Sahiden Geç Mi Kaldık? Don’t Look Up Now

Ecem Nil Günaydın


Geçtiğimiz günlerde adını sıkça duyduğumuz , başrollerini Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın paylaştığı Don’t Look Up filmi son yıllarımızın aşırı bir özeti niteliğinde.


Filmde gördüğümüz birçok sahne bizlere hiç yabancı gelmiyor. Neyse ki henüz dünyaya doğru yaklaşan bir göktaşı yok. Bu açıdan şanslıyız fakat ya bir göktaşı şu an dünyamıza doğru hızla yola çıkmış olsaydı bu kadar umursamaz bir davranış takınabilir miydik? Belki de evet...


Film, dizi ya da kitap eleştirilerinde önümüze “modern çağ eleştirisi” gibisinden yorumlar çıkar. Peki Don’t Look Up sizce bir sistem eleştiri olabilir mi? Bazı şeyleri özümseyemeyen insanlar için hem çizimsel hem de çözümsel açıdan işe yarar bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Post-truth çağında “gerçek” olarak savunduğumuz şeyin sorgulanabilirliği açısından özellikle çok şey söylüyor film bizlere. Açıkçası geleceğimizin birkaç umursamaz insanın elinde olduğunu da net bir şekilde gösteriyor. Bizler, zaten bunları biliyor ve yaşıyorduk da ağlanacak halimize biraz güldük galiba.

Belki göktaşı değil ama her gün dünya üzerinde yepyeni olay zincirleri oluşuyor bu da sosyal medyada hashtag olarak karşımıza çıkıyor. Dilersek dillendiriyor dilersek yeterli önemi göstermiyoruz.


Bunun asıl sebebi haber kirliliğini/ enformasyonu sindirmemiz ve bu konuda artık umursamaz bir tutum takınmamız olabilir. Bulunduğumuz sistem içerisinde hangi rolde olduğumuzu düşündünüz mü hiç?

Sandığımızın aksine yarattığımız sosyal gündemler sayesinde farkında olmadan büyük bir rol düşüyor üzerimize.

Hazır rol demişken şuna değinmekte fayda var, filmde Ariana Grande‘nin canlandırdığı bir nevi kendi karikatürüydü. Toplumda ya da medyada rol model olarak aldığımız kişilerin , ünlülerin ve öncülerin medya için neler yapabileceğinin önemi vurgulanmış burada. Yani sadece onlar değil bizlerde bir o kadar etkiliyiz günümüz medyasında. Bunun neticesinde de yapılan haberlerin savunulan düşüncelerin önce mantık çerçevesinde tartılmasında fayda var.Belki yukarı değil ama aynaya şimdiden bakmakta yarar olabilir. Böylelikle küçük olarak gördüğümüz etkimizin farkına varabiliriz.

İzlemeyenler için güzel bir sistem / toplum eleştirisi kefesine koyabileceğimiz yıldız kadrolu bu filmin fragmanı iliştirelim şuraya...


343 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page