top of page

Dijital kirliliğe karşı fiziksel çözüm: IRL Trashcan Çöp Kutusu

Ecem Nil Günaydın

E-posta kutunuzu en son ne zaman boşalttınız hatırlıyor musunuz? Ya da her çöp kutusuna sürüklediğimiz o dosyalar gerçekten siliniyor mu?

Biliyorsunuz ki çevre bilinci son yıllarda sosyal medyanın gözdesi haline geldi fakat insanların birçoğu dijital kirliliğin etkilerini tam olarak kavrayabilmiş değil. Bu kadar sık duyduğumuz bu kavramın içeriğinde sandığımızdan daha çok atık var. Bulunduğumuz gezegen içerisinde hali hazırda bir sera etkisi var ve dijital kirlilik bu etkinin yüzde 4 'lük oranına sahip.

Soixante Circuits belki duymuşsunuzdur.

Amacı, fiziksel dünya ile dijital dünyayı birbirine bağlamak için yeni teknikler icat etmek. BETC reklam ajansı ile birlikte tasarladıkları fiziksel çöp kutusu deneyimi sayesinde telefonlarımızda biriken hayalet çöpleri temizlememize olanak sağlıyor.

Küçük ve büyük işletme fark etmeksizin tasarlanmış bu çöp kutusu aslında yerel WIFI ağına bağlı olarak yüzlerce çalışanın e-posta hesabını eş zamanlı olarak senkronize eden küçük bir bilgisayardan oluşuyor dış görünüşü her ne kadar fiziksel bir çöp kutusunu andırsa da... Çalışanlar, telefonlarını, e-posta çöp kutularında saklanan tüm e-postaları anında silecek olan çalışanlar IRL Çöp Kutusu'nun NFC sensörünün yakınında tutmaları yeterli olacaktır.

IRL Trashcan beta programına katılan şirketlerde kullanımı aktif hale geldi bile. Dünyanın dört bir yanından bu çevre dostu harekete katılabilmesi adına Soixante Circuits ve BETC ürünü tüm dünyanın kullanımına açılmış durumda.

Her ofisin demirbaşı olmaya aday bu fiziksel çöp kutusu sayesinde sanal çöp kutularının pabucu dama mı atılacak dersiniz?

121 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page