top of page

Yükselen Değerlerimiz - Sosyal Platformlar

Ecem Nil GÜNAYDIN

We Are Social açıkladı! Dünyanın en güncel yükselen sosyal medya platformları belli oldu.

Geriye dönüp baktığımızda sosyal medyayı ne kadar aktif bir şekilde kullandığımız aşikar. Hatta günlük hayatta sosyalleşmeyi bile bu platformalar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Gelin hep birlikte küresel sosyal medya istatistiklerine inceleyelim.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları ve aylık aktif kullanıcı sayıları;

 1. Facebook - 2,4 milyar aylık aktif kullanıcı

 2. YouTube - 2 milyar aylık aktif kullanıcı

 3. WhatsApp - 1,6 milyar aylık aktif kullanıcı

 4. Messenger - 1,3 milyar aylık aktif kullanıcı

 5. Instagram - 1 milyar aylık aktif kullanıcı

 6. WeChat - 1,2 milyar aylık aktif kullanıcı

 7. TikTok - 689 milyon aylık aktif kullanıcı

 8. QQ - 731 milyon aylık aktif kullanıcı

 9. Sina Weibo - 497 milyon aylık aktif kullanıcı

 10. Telegram - 500 milyon aylık aktif kullanıcı

 11. SnapChat - 382 milyon aylık aktif kullanıcı

 12. Kuaishou - 316 milyon aylık aktif kullanıcı

 13. Reddit - 430 milyon aylık aktif kullanıcı

 14. Twitter - 340 milyon aylık aktif kullanıcı

 15. Pinterest - 322 milyon aylık aktif kullanıcı

 16. Quora - 300 milyon aylık aktif kullanıcı

İçlerinde belki de adını daha önce hiç duymadığımız ya da rastlamadığımız platformlarda mevcut olabilir.

Her zamanki gibi zirvede kültleşmiş sosyal mecramız Facebook yer alıyor. Çıktığı günden bugüne kadar birçok kuşağı içinde barındıran bir platform olduğunu söylemek mümkün.

Hemen ardından ikinci gözde platformumuz YouTube. 2005 yılında San Diego Hayvanat bahçesinde çekilen bir video ile hayatımıza girdi. O günden beri büyümeye devam eden YouTube dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olduğunu görüyoruz. YouTube’un aylık aktif kullanıcı sayısı 2,3 milyar. Birçok ülkenin nüfusundan fazla...


Son zamanlardaki çalkantılı kararlarından dolayı diğer platformların ekmeğine bal süren WhatsApp listede üçüncü sırada yer alıyor. Listenin başını çeken diğer sosyal medya platformları gibi o da hayatımızda yer edinmiş ve kültleşmiş olduğundan toparlayacağını umuyoruz.


WhatsApp’in muadil uygulaması olarak belirtebileceğimiz sosyal platformumuz Messenger. Kendileri Facebook’un mesajlaşma uygulaması ve listede üst sıralarını her zamanki gibi koruyor.

Listenin beşinci sırasında Instagram yer alıyor. Sosyal platformlar içerisinde en çok reklam alan ve buna olanak sağlayan platformdur kendileri. Reklamcılık sektörünün yeni göz bebeği. Aylık potansiyel 1,221 milyara yakın reklamcılık etkisi bulunmakta.

Çinin WhatsApp i olarak tabir edebileceğimiz bir uygulama : We Chat

Listenin altıncı sırasında yer alıyor.

Gel gelelim son zamanlarda içinde birçok şeyi bulabileceğimiz ve içinden çıkamadığımız aşure gibi platformumuz TikTok’ a... Hayatımıza 2016 yılında girmesine rağmen sonradan aktif kullanıcı sayısına ulaşan lakin listemizin üst sıralarına kadar çıkmayı başarabilen bir platform.


Adını belki de birçoğumuzun duymadığı bir app. QQ! Üyelerine anlık mesajlaşmanın yanı sıra online oyun, müzik, alışveriş, grup ve sesli chat, mikroblog gibi özellikler de sunan bir platform. Logosunun ne kadar tatlı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

Yine Çin merkezli bir app Weibo! Kendisi kullanıcılarına mikro blog hizmeti vermektedir.

WhatsApp ‘ in gizlilik sözleşmesi olaylarının çıkmasının hemen ardından ününe ün katan uygulamamız Telegram listenin onuncu sırasında alıyor.

Popülerliğini son yıllarda yitiren bir sosyal platformumuz SnapChat. Aktif kullanıcı sayısı hiç fena değil. Listede on birinci sırada yer alıyor.


Daha önce adını duymadığınız bir diğer sosyal medya platformlarından biri de bu olabilir. Yine Çin merkezli bir şirket tarafından kurulan Kuaishou, TikTok’un rakibi. Günlük hayattan kısa videolar çekip paylaşma üzerine kurulu bir platformdur kendileri.

Fikirlerin medeniyeti Reddit. 2005 yılında kurulmuş olup kullanıcıların ilgi alanına göre yönlendirilen bir sosyal platformumuz.

Listenin sonlarında yer almasına şaşırdığım bir uygulama Twitter. Kurulduğu yıl olan 2006’dan beri büyümeye devam eden Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 330 milyon.

İçinde 2 milyardan fazla içerik barındıran Pinterest’ in 442 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunmakta.


Bir soru cevap platformu Quora. İstediğiniz her konuda bir şeyler sorup o konuda fikri olan kişilerden bilgi edinmenizi sağlayan kaliteli bir sosyal medya platformu listenin son sırasında yer alıyor.


368 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page