top of page

Retro Marketing

Ecem Nil Günaydın


1990’lı yıllarda yapılan bir araştırmaya göre kendini “çok mutlu” olarak sınıflandıran insanlar arasında en düşük yaş ortalamasının 18-29 yaş grubunun olduğu sonucuna kanaat getirilmiş.


Şimdi dönüp baktığımızda görüyoruz ki mutlu yaşlar olarak adlandırdığımız 20’li yaşların aslında çok da mutlu dönemler olmadığını görüyoruz. Oysaki bugün 30‘na gelmiş bireylere sorduğumuzda en mutlu yıllarının 20’li yaşlar olduğunu söylerler. Aslında nostaljinin etimolojik yapısına bakıldığında ızdırap kökenli oluşu bugün hissettirdiği anlamı ile tezatlaşıyor. Eve dönüş anlamındaki “nostos” ile ızdırap çekme anlamındaki “algos” köklerinden var olan Yunanca bir kelime olsa da, TDK sözlükte kendisine birincil olarak yer bulan geçmişte kalan güzelliklere olan özlem duygusu ve bu duygunun baskın bir duruma gelmesi… tanımı, nostaljinin yalnızca bizim kültür ve dilimizdeki değil, evrensel değerini ifade ediyor.

Dijital pazarlamanın nostalji ile buluşması ise tüketicilerin üstlerine post modern bir ceket alması ile kapılarını aralıyor.


90'ların başından itibaren ürün kullanımlarında akılcı gerçekliğin yerine, pazarlanan ürünler ve onların imajlarıyla yaratılan gerçeküstü algıları önemsemeye, kısaca hazsal ihtiyaçlarına önem vermeye başlayan tüketiciye erişmenin bir yolu da özlemine karşılık vermek oluyor. Ortaya çıkış dönemi itibari ile ilk olarak 1950 -1965 arası doğumlular olan Baby Boomer kuşağını hedef alıyor retro marketing.

Hemen ardından gelen yıllarda arkasından gelen kitlelere de hitap etmeye başlıyor. Günümüze yaklaştığımızda tüketim hızı arsızlaşmaya başlıyor. Yıllar yılı kazanılan deneyimler birkaç ayda eskitilebilme özelliğini kazanıyor.


Retro marketing kullanımı için köklü bir geçmişe sahip olmaya gerek yok. Geçmiş, herkese yetecek kadar mutluluk deneyimleriyle dolu. Margarinin kulakçıklarını keserek P.K.45 Teşvikiye/İstanbul adresine gönderilecek mektuplarla bir çekiliş düzenlemek için illa ki bunun geçmişte sana ait bir deneyim olmasına gerekmez. Ya da eski bayramları hatırlatman için o zamanların bir ürünü olman şart değil. İnternet ile doğmuş markalar olsan dahi geçmiş sana da hizmet etmek için hep bir yerlerde bulunacak.


Retro sevdalıları için araya bir motivasyon konuşması iliştirelim...

141 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page