top of page

İlk Yılbaşı Partisi Türklerden : Metaverse Alemi

Ecem Nil Günaydın


Metaverse yılbaşı partisine 55 ülkeden katılım sağlandı!

Bu kavramı artık sık sık duyuyoruz. İlki düzenlenen bu yılbaşı partisinden bahsetmeden önce Metaverse kavramına değinelim. Kelime kökenini Yunancadan alan bu kavram “evren ötesi” anlamına geliyor. Kolektif bir sanal paylaşım alanına , kısaca bütün dijital dünyaların içerisinde bulunduğu kurgusal evrene verilen bir isimdir. Snow Crash adlı roman sayesinde kulak aşinalığı edindiğimiz bu kavram bakalım önümüzdeki günlerde bizi etkisi altına alacak mı merak konusu.


Microsoft Teams için Mesh, özelleştirilebilir avatarlar ve sürükleyici alanlarla yeni 2B ve 3B toplantı deneyimleri sunmaya hazırlanıyor.

WEB 3.0 sayesinde, insanlar dijital platformlarda eş zamanlı olarak birbirleriyle iletişim sağlayabiliyorlar fakat Metaverse kavramı, insan etkileşimlerinin boyutunu bundan daha farklı bir seviyeye getirmeyi planlıyor. İnsanlar, Metaverse sayesinde, sanal gerçeklik yoluyla dijital bir evrenin içerisinde bulabilecek ve bu evrende yaşayabilecekler.

Sanal gerçeklik henüz oyunlarda kullanılıyor olsa da Metaverse sayesinde bu ağ büyük oranda genişletilecek. Böylelikle bu sanal alem içerisinde, günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz bütün aktivitelerin gerçekleştirilebileceği söyleniyor.


Peki Metaverse Yeni Yıl Kutlamasında Neler Oldu?

Virtual Event Maker üzerinden gerçekleştirdiği söylenen Metaverse yılbaşı partisi, Erdal Uzunoğlu’nun organizasyonluğuyla gerçekleştirildi. Dünyada ilki düzenlenen bu partide, 55 ülkeden katılım sağlandı. Uluslararası pek çok ünlü isminde partiye katıldığı söylendi.


28 Aralık saat 20:00‘da gerçekleşen yılbaşı partisine Zoom – Teams benzeri platformlardan giriş sağlandı. Gece 03:00 ‘ a kadar süren olan bu sanal yılbaşı partisi, gerçek dünyadaki partileri aratmayacak şekildeydi. Katılan herkes parti girişinde kendi avatarını oluşturabilir ve sanal evrende birçok arkadaş edinebilirdi.


Metaverse kavramı ile yeni tanışan ya da düzenlenecek olan bu dev yılbaşı partisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen sanal dostlarımıza yılın son tavsiyelerini de verelim dedik.

Metaverse kavramının ilk kez kullanıldığı kitabı ve yine sanal dünyayı konu alan kitapları kitaplığınıza eklemek isterseniz aşağıdaki linklere de göz atabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki birçok ünlü ve kült markalar akın akın Metaverse evrenine katılım sağlıyor. Adidas , Nike , H&M gibi pek çok marka da buna dahil. İnşa edilecek olan evrenin içerisinde bu mağazalara giriş sağlanabilecek.


NFT ve Kriptoya ilgisini her fırsatta dile getiren Justin Bieber ‘ da Metaverse alemine verdiği sanal konseriyle hızlı bir giriş yaptı. Wave şirketiyle sanal deneyim için ortaklık sağlayan sanatçının konserine tüm hayranları da katılım sağladı.


2022 ‘de daha fazlasını görmeyi umduğumuz Metaverse alemini şimdiden takip etmekte yarar var...

553 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page